To jest Heder

Złote maski

W Teatrze Polskim wręczono doroczne nagrody aktorskie województw Śląskeigo i Opolskiego – Złote Maski.
Uroczystość jest organizowana co roku i tym razem w związku z ubiegłorocznymi sukcesami bielskich artystów zorganizowana została właśnie w naszym mieście. Złote Maski wręczyła Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga, zaś Opolszczyznę reprezentował Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta i Barbara Kamińska, członek Zarządu Województwa Opolskiego. Województwo śląskie tym razem uhonorowało ludzi teatru nagrodami w siedmiu kategoriach: Aktorstwo – rola kobieca oraz męska, rola w teatrach lalkowych, reżyseria, scenografia, spektakl dla dzieci oraz nagroda specjalna.
Złota Maska za role kobiecą trafiła do rąk Beaty Deutschman za rolę Pani Smith w spektaklu „Łysa śpiewaczka" Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Nagroda za najlepszą rolę męską zostanie w Bielsku-Białej, bo otrzymał ją Zbigniew Abrahamowicz za postać Zeze w spektaklu „Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro Vasconcelosa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Nagroda za rolę w teatrach lalkowych przypadła Marcie Popławskiej za kreację tytułową w spektaklu „Joanna d'Arc" w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach. W kategorii reżyserskiej przyznano dwie złote maski: dla Grzegorza Kempinsky'ego za reżyserię w spektaklu „Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz Attili Keresztesa za reżyserię spektaklu „Iwona księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Scenograficzna złota maska znów dla Bielska-Białej, a dokładnie Evy Farkašovej z Banialuki za scenografię do spektaklu „Tristan i Izolda". Również Nagroda Specjalna została w naszym mieście, a otrzymał ją Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Hotel Nowy Świat" Justyny Tomskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
W kategorii Spektakl dla Dzieci zwyciężył„Pan Twardowski" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Dormana w Będzinie.

Złote Maski from Ryszard Wesołowski on Vimeo.


Comments
Starsze informacje... Footer to jest to