To jest Heder

Złote maski

W Teatrze Polskim wręczono doroczne nagrody aktorskie województw Śląskeigo i Opolskiego – Złote Maski.
Uroczystość jest organizowana co roku i tym razem w związku z ubiegłorocznymi sukcesami bielskich artystów zorganizowana została właśnie w naszym mieście. Złote Maski wręczyła Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga, zaś Opolszczyznę reprezentował Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta i Barbara Kamińska, członek Zarządu Województwa Opolskiego. Województwo śląskie tym razem uhonorowało ludzi teatru nagrodami w siedmiu kategoriach: Aktorstwo – rola kobieca oraz męska, rola w teatrach lalkowych, reżyseria, scenografia, spektakl dla dzieci oraz nagroda specjalna.
Złota Maska za role kobiecą trafiła do rąk Beaty Deutschman za rolę Pani Smith w spektaklu „Łysa śpiewaczka" Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Nagroda za najlepszą rolę męską zostanie w Bielsku-Białej, bo otrzymał ją Zbigniew Abrahamowicz za postać Zeze w spektaklu „Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro Vasconcelosa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Nagroda za rolę w teatrach lalkowych przypadła Marcie Popławskiej za kreację tytułową w spektaklu „Joanna d'Arc" w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach. W kategorii reżyserskiej przyznano dwie złote maski: dla Grzegorza Kempinsky'ego za reżyserię w spektaklu „Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz Attili Keresztesa za reżyserię spektaklu „Iwona księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Scenograficzna złota maska znów dla Bielska-Białej, a dokładnie Evy Farkašovej z Banialuki za scenografię do spektaklu „Tristan i Izolda". Również Nagroda Specjalna została w naszym mieście, a otrzymał ją Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Hotel Nowy Świat" Justyny Tomskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
W kategorii Spektakl dla Dzieci zwyciężył„Pan Twardowski" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Dormana w Będzinie.

Złote Maski from Ryszard Wesołowski on Vimeo.


Comments

Jarzębinki świetują 25 lat Jarzębinki świetują 25 lat

Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki obchodzi 25 rocznicę powstania. Tańczące w nim dzieci i młodzież wywalczyły wiele krajowych i międzynarodowych trofeów. Dziś Jarzębinki, to ponad 100-osobowa rozśpiewana i roztańczona grupa. Patronat nad zespołem sprawuje Bielskie Centrum Kultury. Tu odbywają się próby i wiele koncertów. Jarzębinki to jednak nie tylko sami młodzi wykonawcy. To prawdziwa wielka, wielopokoleniowa rodzina. Dawne tancerki, dziś już dojrzałe matki, posyłają na zajęcie własne córki i synów - choć tych jest w zespole zdecydowanie mniej. Kierownikiem Jarzębinek jest Barbara Komarnicka-Drużbicz.
Prezentowany fragment jubileuszowego koncertu odbył się 12 marca w Bielskim Centrum Kultury.

Jarzębinki świetują 25 lat from Ryszard Wesołowski on Vimeo.


Comments

Żaczków piłka krzepi oko

Tytuł może i śmieszny ale idea wprowadzana przez Bielskie Towarzystwo Sportowe REKORD zacna i godna naśladowania. "REKORDZIŚCI" zaczynali od dzierżawy zrujnowanego ośrodka w Cygańskim Lesie. Dziś nie dość, że stworzyli jeden z najprężniejszych i najnowocześniejszych ośrodków sportowych na południu Polski, to potrafili jeszcze stworzyć prawdziwy klimat wspólnego budowania piłki nożnej od podstaw. To już nie tylko rodzaj klubu - to całe życie. Dla działaczy, szkoleniowców, wychowawców, młodych i jeszcze młodszych piłkarzy oraz ich rodziców. To jedna Wielka Sportowa Rodzina.
Dziś filmowa relacja z turnieju halowej piłki nożnej dla najmłodszych piłkarzy - żaczków. Takiego serca do piłki i walki o wygraną, mogą maluchom pozazdrościć prawdziwi zawodowcy. Patrząc na tych PIŁKARZY rozwiewają się moje obawy o przyszłość polskiego futbolu.
Bielszczanie nie wygrali turnieju, ale nie to było najważniejsze. Pokazali klasę i jak powiedział ich trener - czas pracuje dla nich.

Żaczków piłka krzepi oko from Ryszard Wesołowski on Vimeo.Comments

Gemini & Smow Extreme

Zawody jibbingowe Coalition City Jam - co by to nie znaczyło, brzmi fajnie. Rusztowanie rosło przez kilka dni i kusiło. Postanowiłem więc zajrzeć i choć było zimno - nie żałuję. Oto krótka relacja z imprezy zorganizowanej na placu przez Galerią Handlową GEMINI.

Gemini & Smow Extreme from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Al Di Meola w Bielsku-Białej

20 grudnia w Bielskim Centrum Kultury wystąpił jeden z największych żyjących gitarzystów świata - Al Di Meola. Jedyny koncert w Polsce, wirtuoz rozpoczął świątecznych życzeń i krótkiego wstępu związanego z zimą i trudem dotarcia na koncert. Obecnych na sali szybko jednak rozgrzały rytmy flamenco zmieszane z jazzem i muzyka etniczną. Dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Władysław Szczotka na przyszły 2011 rok zapowiada koncert kolejnego wirtuoza gitary - Pata Metheny'ego. Brawo.

Al Di Meola w Bielsku-Białej from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Świąteczny czas

Mały, wieczorny spacer po Bielsku-Białej. Tak dla wprowadzenia w świąteczny nastrój. Polecam. warto wybrać się na taką wędrówkę - najlepiej z rodziną i aparatem fotograficznym.

Świąteczny czas from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Swięta na bielskiej Starówce

Tradycją się staje, że tuż przed Bożym Narodzeniem na Starówce odbywa się przedświąteczny kiermasz połączony z występami zespołów, konkursami i oczywiście obecnością świętego Mikołaja. Impreza i tym razem się odbyła. Było mroźno, biało i nawet "zatwardziałym grzesznikom", jak choćby mnie, jakoś udzielił się przedświąteczny klimat. Furorę zrobiły zapomniane koksiaki. Organizatorzy wytrzasnęli je chyba gdzieś z podziemi. Przy każdym z ustawionych koszy grzała się spora grupa odwiedzających bielski Rynek. W Marbetówce - czyli drewnianej chacie ustawionej przez bielską firmę Marbet, sporo się działo. Przed wiatą wciąż rozgrywano nowe konkurencje, a nagrody, jak choćby aplowski iphone, zachęcały do zabawy nawet starszych. Niestety startować mogły tylko dzieci.
Było wesoło i naprawdę klimatycznie.
Duży plus.

Święta na bielskiej Starówce from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Benefis Czesławy Pszczolińskiej-Burczak

Panią Czesławę Pszczolińską-Burczak poznałem w bielskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Udzielała mi (oraz kilku tysiącom bielskich par) ślubu. Nie zdawałem sobie wtedy sprawy, że osoba ta jest świetną zawodową aktorką i całe lata występowała na teatralnej scenie. Ostatnio świętowała 50-cio lecie pracy zawodowej i ponad trzy dekady aktorskiej kariery. Na Malej Scenie Teatru Polskiego 8 grudnia odbyło się spotkanie z artystką. Podczas niego opowiedziała o swej bogatej artystycznej drodze.
Oto mały skrót z tego wydarzenia.

Benefis Czesławy Pszczolińskiej-Burczak from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Zakochana syrenka dla hospicjum

Poseł w czerwonych rajstopach wspólnie z dyrektorem szpitala - razem w syjamskim kubraku. Szef bielskiej poczty w obcisłym wdzianku z połyskującymi niby łuskami. Sześć nimf, dziwny kelner i zespół szalonych chirurgów. To tylko niewielka część zabawnych postaci występujących w ponad dwugodzinnej bajce dla dorosłych, wystawionej w Teatrze Polskim w ramach akcji wspierania budowy hospicjum w Bielsku-Białej. Czterdziestoosobowa grupa znanych bielszczan pod przewodnictwem europoseł Małgorzaty Handzlik postanowiła wystawić teatralną sztukę, dobrze się bawić, rozśmieszyć publikę i jednocześnie zebrać pieniądze na budowę hospicjum, któremu patronuje Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne. Projekt wypalił. Bilety na spektakl rozeszły się na pniu. Zebrano ponad trzydzieści tysięcy złotych. Prezentujemy fragmenty "Zakochanej Syrenki". Adaptację, a właściwie parodię baśni Andersena pt. "Mała syrenka" wyreżyserował Tomasz Szulakowski.

Zakochana Syrenka dla hospicjum from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Orkiestry dętej czar

35-lecie działalności obchodzi Bielska Orkiestra Dęta.
Trudno dziś sobie wyobrazić państwowe święta, uroczystości czy gale bez orkiestry dętej. Co prawda żyjemy w epoce muzyki elektronicznej, popu i playbacku, ale dla nieco starszego pokolenia brak formacji tego typu, powodowałby powstanie pewnej pustki. Dobrze więc, że jest i gra, a jak - usłyszeć mogli wszyscy obecni na jubileuszowym koncercie w Bielskim Centrum Kultury. Podczas gali najbardziej zasłużeni muzycy i opiekunowie orkiestry zostali uhonorowani medalami i dyplomami. Wręczyli je m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Były też podziękowania od Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Koncert wypełniły utwory zagrane przez obydwie formacje Bielskiej Orkiestry Dętej. W pierwszej części wystąpiła formacja wojskowa prowadzona przez kapitana Wojciecha Piątka. W drugiej usłyszeliśmy muzyków z formacji paradnej pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego.

Orkiestry Dętej Czar from Ryszard Wesołowski on Vimeo.


Comments

Turniej wdzięku

Bielskie Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej po raz trzynasty zorganizowało Międzynarodowy Turniej Gwiazdkowy. Młode zawodniczki, właściwie jeszcze dziewczynki, startowały w siedmiu kategoriach wiekowych. najmłodsza obejmowała rocznik 2003. Miło było popatrzeć, jak
często jeszcze może niezdarnie, ale z determinacja godną prawdziwych zawodniczek walczą o najlepsze miejsca. Gimnastyka artystyczna z pewnością jest sportem pięknym.
Malo kto jednak zdaje sobie sprawę, ile wysiłku i pracy trzeba włożyć w trening, czyniący prawdziwa zawodniczką. Tym większy ukłon w stronę małych sportsmenek, rodziców oraz ludzi tworzących Stowarzyszenie gimnastyki Artystycznej w Bielsku-Białej. Duszą i sercem SGA jest nomen omen Anna Lipska-Dusza. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów.

Turniej wdzięku from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Beskidiana 2010

Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego BESKIDIANA 2010 odbył się 9 października 2010. Miejsce akcji - hala BBTS ul. Widok 12.
Takiego turnieju tańca towarzyskiego w Bielsku-Białej nie pamiętam. Po pierwsze, rzadko bywam na tego typu imprezach, po wtóre byłem ze swoją drugą połową, a Kasia przetańczyła na turniejach kilka ładnych lat. Byłem więc podwójnie oczarowany, tańcem na parkiecie i reakcjami mojej miłej. Nie ma się więc co dziwić, że klimat mi się udzielał i to do tego stopnia, że zamiast skręcić materiał na kilka minut, spostrzegłem, że mam w kamerze prawie dwie godziny. Może nie jest to wierny zapis turnieju, ale nie o to mi chodziło. Wolałem zmontować dynamiczny fragment z krótkich ujęć i zrobić to tak, aby wielu z uczestników BESKIDIANY mogło się w klipie dostrzec.
Brawo dla organizatorów, za profesjonalna organizację turnieju.

BESKIDIANA 2010 from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

50 Lat z Galerią Bielską BWA

Artystyczne klimaty z nutką swojskiego PRL-u, to pierwsze wrażenia po wejściu w progi dolnej sali wystawowej Bielskiej Galerii BWA. Pani z czepeczkiem mnie urzekła, a już dawne "meduzy" - zupełnie rozbroiły. Impreza z okazji 50 lecia istnienia w Bielsku-Białej GALERII, gościła niemal cały miejski świat artystyczny. Nie zabrakło oczywiście władz, które zresztą z miejskiej kasy utrzymują tę instytucję. Dla długoletnich pracowników były kwiaty i nagrody. Dziękowano też dotychczasowym dyrektorom BWA, bo bez nich galeria dziś wyglądałaby z pewnością inaczej. Nie wypada tu jednak nie dodać, że największe sukcesy NASZA BWA święci za panowania dyrektor Agaty Smalcerz. Pani Agato dzierż stery jak najdłużej, bo Sztuka wyraźnie Cię kocha i to widać.
Dolna sala z lodówką i starsze, eleganckie panie na krzesełkach obitych czerwonym skajem z wuzetkami to hit. Poza świetną kolekcją obrazów, ma się oczywiście rozumieć.

50 lat z Galerią Bielską BWA from Ryszard Wesołowski on Vimeo.


Comments

I Beskidzki Zlot Pojazdów Zabytkowych

Pod bielskim ratuszem zaprezentowały się załogi i pojazdy I Beskidzkiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych.
Jesienna pogoda dopisała, a potrzebna była co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze zabytkowe samochody i motocykle w blasku słońca prezentują się wyjątkowo okazale, po wtóre dla zupełnie nowej imprezy dobra aura jest konieczna aby ściągnąć nań publiczność, a ta w dopisała. Na Placu Ratuszowym zameldowały się 64 załogi - głównie samochodowe, ale przyjechało również 14-tu motocyklistów.

I Beskidzki Zlot Pojazdów Zabytkowych from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments

Jesienny spacer

Dębowiec, to wspaniały cel rodzinnych spacerów. Jesień w tym miejscu potrafi być piękna. Nie dziwi więc, że wystarczy trochę ładnej pogody, a ta podmiejska (właściwie miejska) górka zapełnia się spacerowiczami.

Jesienny spacer from Ryszard Wesołowski on Vimeo.

Comments
Starsze informacje... Footer to jest to